BLOG SOSYAL MEDYA

MAKLUBE

MALZEMELER: 4 adet koyun incik(2 Kg), Yarım kilo pirinç (2 kase), İki buçuk kase et suyu, Tuz, Karabiber, 40 gr çam fıstığı, 60 gr Çay Çiftlik sade yağ (2 yemek kaşığı), 2 Kg kemer patlıcanı, Yeterince kızartma yağı

HAZIRLANIŞI: İncik, kemiklerinden ve yağlarından ayıklanır. İri kuşbaşı büyüklüğünde doğranıp düdüklü tencereye konulur. Sonra etlerin üzerini geçecek kadar su ilave edilip haşlanır. Patlıcanlar alacalı soyulup yarım santim kalınlığında dil şeklinde uzunlamasına kesilir. Üzerine bol tuz atıp acı sularını bırakana kadar bekletilir. Acı suları çıkınca patlıcanlar yıkanıp kağıt havlu ile kurutulur, kızartılır, kağıt havluya çıkartılır. Pirinçlerin üzerine tuz atılır, sıcak su döküldükten sonra yarım saat bekletilir. Haşlanan etler sularından süzülüp suyu bir kenara alınır. Etler pilav tenceresinin maklube2tabanını kapatacak şekilde yayılır. Kızartılmış patlıcanlar tencere duvarlarını ve etin üzerini kapatacak şekilde yan yana sıralanır. Daha önce ısladığınız pirinçleri tel süzgeçte iyice yıkayıp, suları süzüldükten sonra patlıcanların üzerine konulur. Tencerenin yan duvarına sıraladığınız kızartılmış patlıcanların serbest kalan uçları pirincin üzerine kapatılır. Artmış olan patlıcanlarınızı da pirincin üzerine sıralanır. 100 gr Çay Çiftlik sade yağı, tuz ve karabiberi üzerine koyup su ile iki buçuk kaseye tamamlanır. Daha sonra sıcak et suyunu yemeğin üzerine dökünüz. 10 dk kaynatıp 15-20 dk. kısık ateşte pilav pişirilir. Pişen pilavı 25 dk. dinlendirilir ve düz bir servis tabağına tencere ters çevirilir. En sonunda 100 gr. çam fıstığını fırın ızgarasında pembeleştirdikten sonra etin üzerine serpilir.
Afiyet olsun.

2134 kez görüntülendi.
Yorum yaz
geri
ÜRÜNLER Kaliteli ve lezzetli Çay Çiftlik ürünleri, titiz kontrollerden geçer. Geleneksel damak zevkimize uygun olarak el ve hava değmeden en hijyenik koşullarda üretilir.
Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında bilgilendirme ve açık rıza formu'na göz atmak için tıklayın.

×